Pieps.cz / články / Haute Route

Haute Route

fotka k článku Haute Route Blíží se nám naše velikonoční procházka, tak zde o ní něco podrobnějšího :-) Haute Route byla poprvé zdolána jako pěší túra v roce 1861 členy Alpského klubu a nazvána byla High Level Road . Pár let na to nastal v Evropě rozvoj lyžování a netrvalo dlouho, trasa se stala významnou skialpinistickou metou s názvem Haute R...oute. Dnes najdete na území Francie mnoho jiných Haute Route , ale jen jedna vede z Chamonix do Zermattu.

Existuje několik variant a všechny jsou zajímavé. Nejobtížnější a nejtvrdší je klasická cesta Classic Haute Route - varianta Zermatt - Sass Fee, která vede přes 23 ledovců a má celkové převýšení 10000 výškových metrů, což je výška vyšší než Mount Everest /8848m/. Tuto cestu poprvé absolvovali na lyžích profesor Roget a Marcel Kurz v roce 1911.

Cesta je populární, protože vede jednou z nejkrásnějších horských scenérií, spojuje dvě významná alpinistická centra Chamonix a Zermatt. Vede od Mt. Blancu k Matterhornu. Motivace lidí jsou však různé, například vůdce z Ženevy Stephane Schaffter v roce 1990 šel touto cestou z vrcholu Mont Blanku na vrchol Monte Rosy a absolvoval tuto trasu za 36hodin.

Haute Route je vysokohorská ledovcová túra. Pokud se rozhodnete že ji půjdete, měli by jste už něco vědět a mít zkušenosti s horským počasím, lavinami, s pohybem na ledovci a trhlinami. Dále je nutné ovládat orientaci v terénu a navigaci, protože v mnoha částech Haute Route, je to dost komplikované nejen při zhoršeném počasí. Nemluvě o znalosti výběru trasy, pohybu ve strmém terénu a první pomoci a záchraně. Při vedení skupiny všechny tyto znalosti splňuje pouze jedna osoba a tou je horský vůdce. Jestliže skupina nemá vůdce, ale několik jejích členů ovládá výše uvedené znalosti mohou společně vytvořit tým, který si zajistí bezpečný pohyb v těchto terénech. Obecně se dá říct, že nejjednodušší variantou z Chamonix do Zermattu může absolvovat Haute Route každý člověk s dobrou kondicí, ovládající chůzi s mačkami a cepínem. Co se týče zimní lyžařské túry, tak každý, kdo se na túru vydá by měl mít nejen dobrou kondici, ale také zkušenosti s pohybem na lyžích v různých druzích terénu, na různém sněhu a sklonu svahu. Dále musí s jistotou ovládat jízdu mimo upravené sjezdovky. Při absolvování túr je potřeba řídit se délkou dne, sněhovými podmínkami, hmotností batohu a počasím. Hlavně nepřeceňujte své síly a kdykoli v případě nejistoty, zhoršení podmínek atd., neváhejte využít únikových tras do údolí – není to žádná ostuda.

Haute Route se dá absolvovat celou zimu. My zvolime velikonoční termín.

Leden – únor: krátké dny, teplota je hodně pod nulou, ledové mosty přes trhliny nebývají stabilní, často sněží a bývají sněhové bouře. Chaty jsou zavřené, všechno nesete s sebou v batohu.Toto období využívají většinou lidé hledající absolutní divokost, kdy za celou túru nepotkáte živáčka, jen pár sobě podobných individualit.

Březen: Od půli března začíná být počasí stabilnější a den se prodlužuje. Sníh si sedá, ledové mosty se odkrývají. Začíná skialpinistická sezóna, chataři otevírají chaty. Počasí a sněhové podmínky jsou stabilní až do poloviny května, jen kvalita sněhu se mění z prašanu na firn.

Květen: jsou skvělé podmínky pro lyžování, ale sníh ustupuje do horních partií. Při výstupu z údolí se chodí s lyžema na batohu. Také chataři často zavírají chaty na krátkou dobu před letní sezónou.

Mnoho chat se pak otevírá ve druhé polovině června, některé i později, kdy se Haute Route již chodí bez lyží.

Obecně je lepší jít variantu Západ východ, kdy se lépe nastupuje pomocí lanovek, strmé úseky jsou více na straně výstupů, delší a pozvolnější sjezdy…Do jižních svahů nastupiujete většinou časně ráno (Plateau du Couloir).

Popis klasické cesty na lyžích

CHAMONIX - ARGENTIERE – TRIENT HUT – CHAMPEX – BOURG ST.PIERRE –VALSOREY HUT – PLATEAU DU COULOIR – CHANRION HUT – VIGNETTES HUT – ZERMATT.

Cesta je poměrně těžká hned v prvních dnech při přechodu několika sedel a Plateau du Couloir. Díky své bizarnosti však tyto úseky dělají Haute Route proslulou a unikátní.

Přesnější popis jednotlivých etap naleznete na webu Summitguide.
http://www.summitguide.cz/?bcoid=28

Galerie fotek:

Haute Route, fotka: bcimage_42.JPG Haute Route, fotka: bcimage_45.JPG Haute Route, fotka: bcimage_50.JPG Haute Route, fotka: bcimage_51.JPG Haute Route, fotka: bcimage_52.JPG

22.3.2010 | napsal: Janek | zdroj: www.summitguide.cz

Zajímavosti a články:

PIEPS MICRO - pípák třetí generace

31.1.2018 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

PIEPS MICRO - pípák třetí generace, fotka: micro_display_rgb.jpg PIEPS MICRO je nejlehčí (150g) tříanténový vyhledávač na trhu. Tento pípák třetí generace přichází nově s několika zásadními změnami a přináší nový pohled na vývoj uživatelsky jednoduchých vyhledávačů. Pro obsluhu nové Micro používá pouze jedno ovládací tlačítko a přepínač pro zapnutí/vypnutí.
>>ČTĚTE VÍCE<<

Co a jak s nejmenším a nejlehčím tříanténovým lavinovým vyhledávačem Pieps Micro

2.2.2017 | napsal: Jan Pala | zdroj: http://www.tulenipasy.cz

Co
Na veletrhu ISPO 2016 představila firma Pieps řadu novinek z oblasti lavinové prevence. Nejočekávanější z nich byl rozměrově a hmotnostně minimalizovaný tříanténový lavinový vyhledávač Pieps Micro. Micro je nejlehčí tříanténový lavinový vyhledávač na světě!
>>ČTĚTE VÍCE<<

Kurzy lavinové záchrany ZDARMA

26.1.2017 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Kurzy lavinové záchrany

Hanibal team testoval PIEPS MICRO

8.12.2016 | napsal: Hanibal | zdroj: https://blog.hanibal.cz/hanibal-tested-pieps-micro/

Hanibal team testoval PIEPS MICRO, fotka: hanibal_micro.jpg O novém lavinovém vyhledavači Pieps Micro se mluvilo už před necelým rokem na veletrhu ISPO. A ne málo. Tenhle nový pípák nabitý technologiemi by totiž měl leccos ulehčit a zjednodušit. A také zvýšit míru bezpečí, kterou lavinové vyhledavače nabízejí.

>>ČTĚTE VÍCE<<

Lavinový batoh Pieps Jet Force Tour Pro 34

7.10.2016 | napsal: Michal Bulička | zdroj: www.skitourguru.com

Lavinový batoh Pieps Jet Force Tour Pro 34, fotka: Hubelhorn-159.jpg SkitourGurucom otestoval v náročných podmínkách týdenní haute route
Od zimy 16-17 budou na trhu tři nové technologie a nabídka se tak rozšíří na osm systémů. Jediný JetForce od společenství značek Pieps, Black Diamond a P.O.C. poskytuje po zasypání přísun kyslíku k dýchacím cestám a tím výrazně prodloužit čas na záchranu.
Airbag o objemu 200 litrů nafukuje ventilátor, poháněný malým motorem, který „čerpá“ energii z akumulátoru. Právě ventilátor a baterie byly částí odborné veřejnosti zpochybňovány, naše pokusy ukázaly, že obavy nejsou na místě.
Nebojte se elektroniky!
Pieps má díky výrobě vyhledávačů mnohaleté zkušenosti s aplikováním elektroniky do outdoorových produktů a rovněž kvalita akumulátorů se obecně rok od roku zvyšuje. Jet Force používá akumulátor Li-Ion, tedy stejný systém, jaký znáte z mobilů nebo fototechniky. „Lionkám“ nevadí úplné vybití, na rozdíl od akumulátorů Ni-Mh. Po několikahodinovém nabití aku z elektrické sítě (je nutné provést před každou akcí) jsme vyzkoušeli úspěšně nafouknout airbag i brzo ráno při teplotě -15°C (výrobce uvádí funkčnost do -30°C). Po návratu jsme nechali batoh ještě 10 dní „odpočinout“ a i po celkem 17 dnech po nabití se airbag nafoukl. Pokud chcete mít jistotu, můžete si vzít nabíjecí adaptér s sebou a v případně aku dobít. Na horské chatě to může být problém, ale když vycházíte na túry z údolí, je to v pohodě. Akumulátor je konstruován na 500 dobíjecích cyklů.
Jak je to s obsluhou elektroniky, nácvikem aktivace, jak funkční jsou jednotlivé detaily batohu, zda je objem batohu dostatečný…přehledně výhody i nevýhody.
To vše se dočtete a spoustu obrázku si prohlédněte na webu www.skitourguru.com
Parametry batohu hledejte v sekci vybavení na www.skitouguru.com

Elektronická sonda iProbe II

12.9.2016 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Elektronická sonda iProbe II, fotka: iprobe_2_260cm.jpg Pieps přichází do letošní sezóny s několika zásadnímy novinkami. Ta nejhlavnější byla zmíněna v předešlém článku - vyhledávač PIEPS MICRO. Další dostupnou novinkou je plně elektronická sonda Pieps iProbe II. Oproti předešlé verzí má několik vychytávek. Předně neobsahuje žádné tlačítko. Zapnutí (vypnutí) probíhá automaticky složením (rozložením) sondy.

>>ČTĚTE VÍCE<<

Test lavínových vyhľadávacích prístrojov 2015

21.1.2016 | napsal: Horská záchranná služba | zdroj: https://slphzs.wordpress.com/

Test lavínových vyhľadávacích prístrojov 2015, fotka: img-5232.jpg Na sklonku zimy 2015 (23. – 26. marca) sa Brnčalke zišli horskí záchranári, vodcovia a lavínoví špecialisti, aby spolu otestovali najnovšie lavínové vyhľadávače. Podobný test sa uskutočnil už v roku 2011. Odvtedy na trhu pribudlo množstvo nových prístrojov a cieľom testu bolo overiť ich reálny dosah, presnosť a funkčnosť pri jednotlivých fázach hľadania zasypaného a to:


1.fáza – zachytenie prvého signálu
2.fáza – priblíženie sa k zasypanému
3.fáza – presné dohľadanie zasypaného
4.fáza – samotné nájdenie a vykopanie zasypaného (pomocou sondy a lopaty)

Výsledky testu ZDE

Lavinová prevence a záchrana

12.1.2016 | napsal: Trent Meisenheimer | zdroj: Vimemo.com

Lavinové kurzy ZDARMA

8.10.2015 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Lavinové kurzy ZDARMA, fotka: lavinove_kurzy_2016.jpg Ke každému zakoupenému vyhledávači PIEPS nebo batohu se systémem JETFORCE v sezónně 2015/2016 nabízíme LAVINOVÝ KURZ ZDARMA.
Termíny kurzů
20. 2. 2016 Krkonoše – Výrovka
20. 2. 2016 Beskydy – Sadský Cáb
21. 2. 2016 Krkonoše – Výrovka
27. 2. 2016 Jeseníky – Ovcárna
5. 3. 2016 Nízké Tatry – Jasná
6. 3. 2016 Nízké Tatry – Jasná

REGISTRACE v sekci Lavinové kurzy

JETFORCE - První test v lavině

19.3.2015 | napsal: Pigi | zdroj: http://www.freeride.cz

JETFORCE - První test v lavině, fotka: jetforce_v_akci.jpg Minulý týden byl poprvé v terénu naostro otestován lavinový batoh JETFORCE od společnosti PIEPS. Událost se stala ve Fiberbrunnu a měla naštěstí dobrý konec. Lavinová výbava jako sonda, lopata, vyhledávač a lavinový batoh by na zádech žádného freeridisty rozhodně neměla chybět. Tyto pomůcky sice nezaručují záchranu života, ale dávají freeridostovi o dost větší šanci na přežití při sesuvu. Poutavý článek "Lavinové poznatky na vlastní kůži" s autentickými záběry a videem najdete na www.freeride.cz

Spřátelené weby | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Kontakt

Provozovatel: Totaloutdoor 2009 | Systém: Virus-Sport s.r.o.