Pieps.cz - Lavinové vybavení

Lavinové vybavení

Základní lavinové vybavení - svatá trojice

Základní vybavení mezi lyžaři občas označované jako „svatá trojice“, patří lavinový vyhledávač, lopata a sonda. Je nutné, abyste měli tyto tři věci stále u sebe, protože jedno bez druhého vám nebude moc platné…

Lavinový vyhledávač


V dnešní době doporučuji moderní 3anténový vyhledávač. Nemáte-li dostatek peněz, využijte možnost jeho zapůjčení v některé z půjčoven outdoorového vybavení. Druhá z laciných možností je, zakoupit si 1anténový přístroj Pieps Freeride, který má ovšem horší hodnoty dosahu, je pomalejší a vyžaduje častý trénink ve vyhledávání, abyste jej uměli bezpečně ovládat. Ale ať už máte jakýkoli vyhledávač, je nutné, abyste s ním uměli bezchybně zacházet…

Lopata

Od lopaty bychom měli očekávat nejen to, že vydrží kopání i ve zmrzlém sněhu, ale při jejím nákupu je dobré se zaměřit i na tyto požadavky:

Sonda

Při výběru sondy by jste se meli zaměřit aby sonda splňovala co možná nejvíce techto bodů:


Doplňkové lavinové vybavení

Další, doplňkové vybavení, které zvyšuje naději na štastný konec v případě stržení lavinou jsou například tyto pomocníci.

Batoh s „air-bag“ systémem


Revoluční technologie lavinové prevence, která vás chrání aktivně, tím, že se vás snaží udržet na povrchu laviny během nehody. Princip je jednoduchý. Během lavinové nehody aktivujete – odpálíte systém air bagu o objemu 150l. Tento objemný vzduchový polštář se vás snaží, jako záchranná vesta, udržet na povrchu pohybující se laviny. V současnosti jsou na trhu produkty 2 výrobců – Snowpulse a ABS.
Účinnost Airbagu je vysoká a zvýší vaši šanci na přežití, přesto vám negarantuje vaši bezpečnost v lavině. Proto neriskujte více jenom proto, že máte na zádech batoh s airbagem. K batohu je navíc dobré mít základní lavinové vybavení.

Avalanche ball


Jde o malý balón, který podobně jako airbag, aktivujete v případě lavinové nehody. V 90% testovaných případů zůstává balón na povrchu laviny, a pomocí šňůry, kterou je spojen se zasypaným, zvyšuje šanci záchrany. Slouží jako doplněk základního lavinového vybavení.

Avalung


Jde o dýchací přístroj obsahující speciální filtr se speciální tkaninou. Eliminuje riziko udušení, tím, že absorbuje vydechované CO2 a umožňuje lépe využívat vzduch, který je ve sněhu obsažen. Testován v 1m hloubky. Funkčnost záleží i na typu sněhu. Slouží jako doplněk k základní lavinové výbavě.

Spřátelené weby | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Kontakt

Provozovatel: Totaloutdoor 2009 | Systém: Virus-Sport s.r.o.