Pieps.cz - Testy lavinových vyhledávaćů

Test lavinových vyhledávačů DAV 2008/2009

V posledních letech se na trhu objevilo několik nových lavinových vyhledávačů, navíc ty, které jsou dostupné již delší dobu, byly časem různě vylepšeny. Příznivci zimních sportů, kteří chtějí vyměnit svůj starý pípák za nový, nebo i ti, co doposud nemají žádný a chtějí si vybrat ten nejlepší, stojí často před obtížnou volbou. Nabídka je velká, od analogových přístrojů s jednou integrovanou anténou až po plně digitální vyhledávače se třemi anténami a řadou funkcí navíc. Prostě těžká volba.
U výkonějších přístrojů platí, že čím více přijímacích antén přístroj má, tím menší nároky klade na uživatele z hlediska obsluhy. Tří-anténní digitální přístroje měří intenzitu signálu ve všech třech směrech a díky tomu dokáží na displeji zobrazit vzdálenost a směr zasypaného. Pokud je anténa pouze jedna, je na uživateli, aby dokázal rozpoznat směr a vzdálenost na základě akustického signálu vyhledávače. Kdo ví jak na to, může najít to, co hledá, i když s určitým zpožděním. Ovšem kdo neumí takový přístroj ovládat, pravděpodobně nenajde nic. To ale neznamená, že nové, plně digitální přístroje se třemi anténami, jsou samospasitelné a že nácvik vyhledávání není nutný. Všichni příznivci zimních sportů by měli umět bezvadně zacházet se svým lavinovým vyhledávačem!

V testu DAV bylo porovnáno 9 nejdostupnějších lavinových vyhledávačů. Oproti původnímu testu je zde také zařazen jednoanténový přístroj Pieps Freeride , jehož obliba v posledních letech stále stoupá. Jednotlivé testovací metody byly zvoleny tak, aby co nejvíce odráželi skutečnou lavinovou nehodu, kde postupujete při vyhledávání postupně po jednotlivých fázích.

První zachycení signálu (dosah)

Rozhodujícím faktorem v první fázi vyhledávání zasypaných osob je dosah lavinového vyhledávače. DAV testoval každý lavinový vyhledávač třikrát, a to v rozdílných pozicích - od nejvýhodnější až po nejméně výhodnou. Jde o to, že výrobce vetśinou udává jako dosah přístroje maximální naměřenou hodnotu, kdy jsou vysílací i příjímací antény vůči sobě v ideální pozici (na stejné ose). Šance, že tato pozice v reálné situaci je mizivá. Ve skutečnosti bývají antény přístrojů vůči sobě nastaveny nevýhodně a tím dochází u většiny testovaných vyhledávačů ke značnému snížení vyhledávacího dosahu. Proto je dobré mít přístroj s největším dosahem pokud možno ve všech směrech.

Rychlé hledání (rychlost)

Jakmile zachitíte signál vedoucí k zasypanému, nastává druhá fáze vyhledávání, kdy vás přístroj navádí do bezprostřední blízkosti zasypaného. Důležité je, aby váš přístroj naváděl co nejkratší cestou, bez zbytečných oklik. DAV testoval přístroje ve dvou pozicích, s anténou položenou horizontálně a s anténou položenou vertikálně.

Přesné dohledání zasypaného (přesnost)

Přesné dohledání zasypaného (likalizace, zaměření) je nejvíce časově náročnou fází. Vásš lavinový vyhledávač by mělpřesně a především rychle lokalizovat zasypaného člověka v hloubce 1,5m bez ohledu na pozici jeho přístroje. Pokud je váš vyhledávač v teto fázi v nějakém ohledu slabý, nepřesnź, nebo pomalý, z pokusu o záchranu více zasypaných osob se pak rychle stáva neštěstí.

Více zasypaných

V prxi může nastat případ, kdy je zasypáno více osob a jednotlivé vysílané signály se navzájem ruší a překdrývají. Existují způsoby jak takovou situaci řešit. Buď lze pouˇyít speciální funkci lavinového vyhledávače (pokud jetakovou funkcí vybaven) nebo lze uplatnit strategii (nejčastěji metodu tří kruhů)
Testovací kritéria při vyhledávání více zasypaných:Test si může každý odzkoušet na jedné z našich zastávek po českých a slovensých horách.


Zdroj www.alpenverein.de

Spřátelené weby | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Kontakt

Provozovatel: Totaloutdoor 2009 | Systém: Virus-Sport s.r.o.